ALSA Grand National Show Of Champions 
2008 Results

About the 2008 ALSA Grand National

 
Show Committee: National Committee Chair:  Norris Berg 
Superintendents:  Norris Berg
Committee:  Sharon Carrier, Dee January, Kathy Geyer, George Clements, Margo Schultz
Judges: Halter:  Ray Howard, Gayle Woodsum, Beth Myers
Performance:  Pam Jensen, Niki Kuklenski, John McDougall, Ken Forester
2008 Show Sponsors:

Thank You!  Your sponsorships are greatly appreciated!
Gold:  Kay & Eric Sharpnack, Carol Ann & Malcolm Tallmon, Ken & Celia Austin
Silver:  Rick & Mary Adams, Vicky Moses, Cheryl Russell
Special:  Doug Able-Llama Banner; Vantage Imaging; Llama Futurity Association
Contributing Sponsor:  Hubbard Feeds
Organizations/Farm: Hoosier Llama Assoc.; Llamas of Minnesota; California International Llama Assoc.; Geneabella Llamas 
Youth Skillathon &
Photo Show Sponsors
Hubbard Feeds; Bob LaMorte; Mike & Janet Wilkins; Wayne Rankin; Cheryl Ryberg; Barb Baker; Tabbethia Haubold.

Suri Classes
Suri Male Champion  
*   Suri Female Champion

Class 12 Class 13 Class 14 Class 15 
Juvenile Female Yearling Female 2-Year Female Adult Female
Class 18  Class 19 Class 20 Class 21
Juvenile Male Yearling Male 2-Year Male Adult Male

Light Wool Classes
Light Wool Male Champion   *   Light Wool Female Champion

Class 29 Class 30 Class 31 Class 32
Juvenile Female Yearling Female 2-Year Female Adult Female
Class 35  Class 36 Class 37  Class 38
Juvenile Male Yearling Male 2-Year Male Adult Male

Medium Wool Classes
Medium Wool Male Champion
   *   Medium Wool Female Champion

Class 41 Class 42 Class 43 Class 44
Juvenile Female Yearling Female 2-Year Female Adult Female
Class 47 Class 48 Class 49 Class 50
Juvenile Male Yearling Male 2-Year Male Adult Male

Heavy Wool Classes
Heavy Wool Male Champion 
  *   Heavy Wool Female Champion

Class 65 Class 66 Class 67 Class 68
Juvenile Female Yearling Female 2-Year Female Adult Female
Class 71  Class 72 Class 73 Class 74
Juvenile Male Yearling Male 2-Year Male Adult Male

Non-Breeder Classes
Non-Breeder Champion

Class 24 Class 25 Class 26
Yearling 2-Year Adult

Group Classes

Class 77 Class 78
Produce Of Dan Get Of Sire

 Advanced Performance Classes
Performance Champions

Class 1  Class 4 Class 53 Class 59  Class 83
Open Pleasure Driving Obstacle Driving Obstacle Pack PR

Advanced Alpaca Performance Classes
Alpaca Performance Champions

Class 54 Class 60 Class 84
Obstacle Pack PR

Youth and Adult Showmanship Classes

Class 5 Class 7 Class 6 Class 8
Adult Junior Intermediate Senior

Senior Youth Performance Classes
Senior Youth Performance Champions

Class 11 Class 55 Class 61 Class 79
Youth Judging Obstacle Pack PR

Intermediate Youth Performance Classes
Intermediate Youth Performance Champions

Class 10 Class 57 Class 63 Class 81
Youth Judging Obstacle Pack PR

Junior Youth Performance Classes
Junior Youth Performance Champions

Class 9 Class 58 Class 64 Class 82
Youth Judging Obstacle Pack PR

Special Needs Classes
Special Needs Performance Champions

Class 2 Class 3
Showmanship Obstacle

Youth Alpaca Performance Classes
Youth Alpaca Performance Champions

Class 56 Class 62 Class 80
Obstacle Pack PR

2008 Youth Skillathon

2008 Photo Show

2008 Fleece Show



Alpaca Llama Show Association
Robin Turell, Secretary
17102 Mueschke Rd.
Cypress, TX  77433
Phone:  281-516-1442
Fax:  281-516-1449

Return to Show Results

2008 Alpaca Llama Show Association


To return "home" quickly, click on the ALSA logo from any page.