ALSA Grand National Show Of Champions 
2005 Results

Show Committee: Chair:  Jim Atkinson 
Co-Superintendents:  Jim Atkinson & Norris Berg
Committee:  Terry Duespohl, Norris Berg, Sharon Carrier, Dee January, Kay Berg
Judges: Halter:  Lavona Fercho, Darlene Vaughn, Beth Myers
Performance:  Mary Jo Miller, Lougene Baird, Phil Feiner, Linda Rogers
2005 Show Sponsors:

Thank You!  Your sponsorships are greatly appreciated!
Gold:  Jack & Tracy Pearson, Greg, Debbie, Dan Shellabarger, Wayne & Darlene Rankin, Doug & Sherry Sheridan, Kay & Eric Sharpnack, Charles & Karen Stephenson, Carol Ann & Malcolm Tallmon
Silver:  Allen & Sue Davis, Mike & Wendy Gerken, Dan & Dale Goodyear, Bob LaMorte & Patrick Fuller, Mike & Janet Wilkins
Special:  Ken & Celia Austin, Doug Able-Llama Banner

Suri Classes
Suri Male Champion
   *   Suri Female Champion

Class 13 Class 14 Class 15 Class 16 
Juvenile Female Yearling Female 2-Year Female Adult Female
Class 17  Class 18 Class 19 Class 20
Juvenile Male Yearling Male 2-Year Male Adult Male

Light Wool Classes
Light Wool Male Champion   *   Light Wool Female Champion

Class 21 Class 22 Class 23 Class 24
Juvenile Female Yearling Female 2-Year Female Adult Female
Class 25  Class 26 Class 27  Class 28
Juvenile Male Yearling Male 2-Year Male Adult Male

Medium Wool Classes
Medium Wool Male Champion
   *   Medium Wool Female Champion

Class 29 Class 30 Class 31 Class 32
Juvenile Female Yearling Female 2-Year Female Adult Female
Class 33 Class 34 Class 35 Class 36
Juvenile Male Yearling Male 2-Year Male Adult Male

Heavy Wool Classes
Heavy Wool Male Champion
   *   Heavy Wool Female Champion

Class 37 Class 38 Class 39 Class 40
Juvenile Female Yearling Female 2-Year Female Adult Female
Class 41  Class 42 Class 43 Class 44
Juvenile Male Yearling Male 2-Year Male Adult Male

Non-Breeder Classes
Non-Breeder Champion

Class10 Class 11 Class 12
Yearling 2-Year Adult

Group Classes

Class 45 Class 46
Produce Of Dan Get Of Sire

 Advanced Performance Classes

Class 1  Class 47 Class 53  Class 63
Open Pleasure Driving Obstacle Pack PR

Advanced Alpaca Performance Classes

Class 48 Class 54 Class 64
Obstacle Pack PR

Youth and Adult Showmanship Classes

Class 2a Class 6 Class 4 Class 3 Class 5
Special Needs Adult Junior Intermediate Senior

Senior Youth Performance Classes

Class 9 Class 49 Class 55 Class 59
Youth Judging Obstacle Pack PR

Intermediate Youth Performance Classes

Class 8 Class 51 Class 57 Class 61
Youth Judging Obstacle Pack PR

Junior Youth Performance Classes

Class 7 Class 52 Class 58 Class 62
Youth Judging Obstacle Pack PR

Youth Alpaca Performance Classes

Class 50 Class 56 Class 60
Obstacle Pack PR

Grand National Performance Champions



Alpaca Llama Show Association
Robin Turell, Secretary
17102 Mueschke Rd.
Cypress, TX  77433
Phone:  281-516-1442
Fax:  281-516-1449
Email ALSA


Home * ALSA Board * ALSA Committees * Judges * Show Calendar  
Show Results * Show Information * Award Winners * Youth Programs
  What's New * Grand National Show * Regional Shows *  Showring Magazine  
  Contact ALSA

2008 Alpaca Llama Show Association


To return "home" quickly, click on the ALSA logo from any page.